Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Analiz  >  Güncel Yazı

Serhat Ahmet Tan: Kuzey ve Güney

Tarafından   /  04 Nisan 2014  /  14 Yorum

No Gravatar

 

 

Seçimler bitti.

 

Peki patırtılı günler bitti mi?

 

Sıradan bir gözlemci bile görebilir. Size şunu söyler; Hayır, bitmedi…

 

Mayıs ayının sonuna kadar kalkışma çabaları ve kumpas girişimleri bitmeyecek…

 

Paralelcilere bir bakın. Pişkin pişkin, sanki hiçbir olayı onlar yapmamışlar gibi gezinip duruyorlar…

 

Üstelik başbakanın hemen yanındalar.

 

CHP’ye bir bakın, sanki seçimleri kazanan onlar…

 

Üstelik Gezi sloganlarını, genel başkanları bütün TV’lere seçimin ertesi günü söylüyor…

 

Kılıçdaroğlu ısrarla defalarca “bu daha başlangıç” diyor.

 

İnsan sormadan edemiyor, “Neyin başlangıcı?” Yenilgiler serisinin mi? Yoksa bir kalkışmanın “vur, kır, dök” senaryosunun mu?

 

1 Mayıs yaklaştıkça Ukrayna modelinin Türkiye’ye kopya edileceğinin sinyallerini alıyoruz.

 

Ben gördüğümü, bildiğimi yazıyorum.

 

Ukrayna’da sonuç ne oldu, biliyor musunuz?

 

Ülke ikiye bölündü. Yarısını Ruslar, tek bir kurşun bile atmadan, tam bir hafta içinde uyduruk bir referandum ile aldılar. Diğer yarısı için de Rusya ile Batılı ülkeler  görüşmeler yapıyorlar.

 

Statüsü ne olsun? Nükleer tesislere ne olacak? Başa kim gelsin?..

 

Şimdi bir Allah kulu, “Ukrayna bu macerada yıprandı ama özgür bir ülke oldu” diyebilir mi?

 

Bir memleketin kaderini başkaları konuşur, karara bağlarsa, o ülkeye özgür ülke denilebilir mi?

 

Paralel veya düz çizgi, herkese şunu soruyorum:

 

Türkiye’nin Ukrayna olmasını istiyor musunuz?

 

Türkiye’nin kaderine başkaları karar versin mi?

 

İç kumpaslardan bir an önce sıyrılıp gözlerimizi hem Kuzey’e hem de Güney’e çevirip etrafımızda olup bitenleri görebilmeye acil ihtiyacımız olduğunu hatırlatmak istiyorum.

 

Batı, paralelcileri başbakanın üzerine sürerken aslında çok yönlü bir oyunu sahneye koyuyordu. Şimdi ani bir taktik değişikliğiyle paralelcileri gözünü kırpmadan harcayarak başbakana görülmemiş destekler verebilir.

 

İsrail ile dostluk adı altında başbakan Gazze fatihi gibi yüceltilebilir.

 

Sanıyorum Haziran’dan sonra böyle bir sürece girmiş olacağız.

 

Yöneticilerimiz bana kızmasın ama sormam gerekiyor; Rusya ile gerginlik ve giderek sertlik gerçekten Türkiye’nin çıkarına mıdır?

 

Kırım’dan Rusların paşa paşa çıkacağı mı sanılıyor?

 

Referandumu tanımadık. Suriye’de rakibimiz Ruslar. Şimdi Kuzey Irak’ın giderek bütünleşme yönündeki eğilimleri de misilleme şekline büründürülerek bir referanduma dönüştürülecek olursa ne olacak?

 

Rusya ile savaşmak akıllıca mı?

 

Rus ordusu Litvanya, Ukrayna, Moldova, Osetya sınırı boyunca tatbikata başladı ve Azerbaycan bundan müthiş tedirgin oldu.

 

Batılıların Gürcistan hamlesinin sonu hüsran olmuştu, hatırlayınız. Ayrıca Çeçenistan diye bir devlet yok oldu, hatırlayınız. Rusya Ermenistan’ı da kontrol ediyor. Adamların hiç şakası yok, nükleer güçleri de batıdan az değil.

 

Irak’ta ve Suriye’de bir şeyler yapacaksak bile, bu işleri Rusya dışlanarak, sadece Batılıların gaz vermesiyle yapılması ülkemizi cehennemin ortasına atabilir.

 

Biz bunlara kafa yormalıyız. Üç beş paralelci yancının gelmesiyle bu ülkeye bir şey olmaz ama gözümüzü açmazsak, acele politikalarla acemice dümdüz gitmeye çalışırsak 2030’a zor çıkarız gibi görünüyor.

 

Kıvrak, çok kıvrak olmalıyız.

 

Karşımızdakiler aynen öyle yapıyorlar.

 

Uyum sağlayabilir miyiz, bilemiyorum…

 

Bence en önemli soru şu olmalıdır;

 

Bölgeyi bölgedekiler mi düzenleyecekler, yoksa dışarıdakiler mi?

 

Karar bölgedekilerin olmalı. Kader böyle tecelli etmeli…

 

Başka türlüsü macera olur. Sonu da cehennemdir…

 

 

Serhat Ahmet TAN

 

14
Kimler Neler Demiş?

avatar
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
12 Yorum yazarları
BabaHorozMuhammedenverturhalSerkan Yılmazsecret key Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
banu ünal
Ziyaretçi
banu ünal

17 Aralık operasyonu ve sonrasında ortaya çıkanları düzmece olarak mı nitelendiriyorsunuz, ya da telaffuz edilen paralar zimmete geçirilmiyor da dış politikada mı kullanılıyor, öyleyse bu normal mi? Düşüncelerinizi daha açık ortaya koyduğunuz bir yazı bekliyordum uzun süredir.

secret key
Ziyaretçi
secret key

saygılar hürmetler hocam fetullah gülen ve paralel yapılanma hususunda şaibeli danışıklıdövüş olduğunu düşünüyorum sanki hoca efendiye böyle yapması emredilmiş gibi bir tutum, kurmaca bir teatlonu oynadık şu son bir kaç aydır ,bu iktidarın işine yaradı ,her ne olursa olsun masonik faaliyetler içinde de olsa bilerek yerleştirilmiş de olsa bu cemaatin başına yinede yaptırdığı hizmetler göz ardı edilemeyecek derecede çok dünyaya yaydığı sistem aşikari ve abudabide okuyan bir çocuğun duası ona yetecektir eğer tabi münafık değilse ,bunu hiçbirimiz bilemeyiz ,ayrıca hoca efendiye zihin kontrolü yaptıklarını düşünüyorum ,nanobotlar sayesinde halkı da bu sistemle sokağa döktüler ,daha bu zamanlar iyi zamanlarımız ,aslında bunları… Devamını Oku »

ahmet bekki
Ziyaretçi

rusya ile savasmak mı rusyayi TB turk birligine almak mi?

yolcu
Ziyaretçi

Yüreğinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.

banu ünal
Ziyaretçi
banu ünal

sayın secret key,analitik bir beyniniz var, düşüncelerinizin bir adım ilerisine geçin ve bu komploları düşünmenizin sağlanmasının da aslında bir komplo olduğunu düşünün. Ben öve öve bitiremediğiniz zatın, üstüne düşeni, kendisinden umulanı yerine getirebildiğinden sizin kadar emin değilim. Mensubu olduğu kitlenin yaşam tarzını ilahlaştırıp, diğer algılayışları ötekileştirip Hitler olabilir insan ancak.

elifhandan
Üye
elifhandan

Kanuni döneminde Roma-Germen imparatorluğu ile Rusya arasında paylaşıma konu olmuştu Lehistan.Yıllar önceki Roma- Germen ve Rusya arasındaki bu hesaplaşma bu dönemde sonuçlanacak gibi…

i ö
Ziyaretçi
i ö

1.. yahudi hoca harut ve marut un öğrettiğini kullanabiliyor . tayyip farkında degil çıkarılan kanunlar ve yönetim ülkenin kolay işgalini saglamakta bu işgal de ekonomik olarak yapılmaktadır.muhalefete özel olarak basiretsiz kişiler seçilerek avamın uyanmasının önüne geçilmektedir.ülkemizin bütün kaleleri zapdedilmiş işgalin gerçekleşme hamlesi 1999 depremiyle geri kaldığından bu güne sarkmıştır.Amerikadaki gök olayları İngilteredeki sıcaksu okyanus akıntısının 100 km kayması rusyadaki gök taşı düşmesi ve van depremi Türkiyenin suriye olmasını ötelemiştir.Oysa batı güçleri islamın son kalesi olan anadolunun işgaline fiilen başladıklarında halklarının 7 de 6 sının yok olacagını ve pandoranın kutusunu açtıklarını ancak kabirlerinde görebileceklerdir.Yahudi inancında geçen kutsal emanet veya ilimle bağdaştırılan… Devamını Oku »

semih
Ziyaretçi
semih

işin aslı tüm seçim boyunca öncesinde ve biraz daha öncesinde biz bir saldırı gördük. adına geziciler dedik paralelci dedik işin içinden pensilvanya diye çıktık… en azından böyle anlattık.. ama işin özünde herkese bir kaç cümeleyi düşünmeye davet edeyim… başbakanın her yayından sonra eyy pensilvanya diye seslenişi bunu elde tutun… ahmet davutoğlunun bu bir savaş ilanıdır demesi elde kalsın… ve levent kırcanın londradan açıklamalarıyla birleştirin… aslında başbakan fetullah gülende diyebilirdi ama laf ona değildi… bir devletin dış işleri bakanı savaş ilanıdır diyorsa… bu bir savaş ilanıdır. ve karşında bir devlet vardır. sanıyormusunuz ki badem bııyıklı abiler etüt aralarında 128 bit şifre… Devamını Oku »

secret key
Ziyaretçi
secret key

sayın Banu önal teşekkür ediyorum öncelikle alakadar tutumunuzdan ve özeleştiriniz için,öncelikle asla tayyibi öve öve bitirememek diye bir durum söz konusu değil ,sadece bir analiz sundum ,elbetteki farklı açılardan da düşünmek gerekir herşeyi hep iyi yönleri görmek kötüyü asla yapmaz demekle de olmaz ,herşesin kenara köşeye sıkıştırdığı bi acaba mı ? sı vardır mutlaka,heleki gezi olaylarından sonra paranoyaklaşarak düşündük ve düşündürüldük herşeyi ince eledik sık dokuduk ,ki zaten öylede olması gerekiyordu ,bir tarafı tutup ötekini öteleme konusuna pek katılamayacağım çünki tek taraflı bir öteleme olmadı muhalefet de iktidarda her fırsatı şantajı her üçkaatçılıkları denediler ,olan cemaate mi oldu ,yada şöyle… Devamını Oku »

secret key
Ziyaretçi
secret key

şunu anlamıyorum nedir bu Osmanlı korkusu …hadım edilmekten mi korkuyor bazıları:) vay arkadaş ne Osmanlıymış ,bi saltanat Osmanlı sürmüş sanki ,bi harem Osmanlı kurmuş ,sezarın o bu şu imparatorluklarınn haremine ensest ilişkilere bakılmaz aaaaaaaa Osmanlı bunu yapmış barbar Osmanlı derler Osmanlı sadece haremden ibaret değildi ,tarih dizilerden öğrenilmez sübliminal diziler sadece türkiye değil dış devletler tarafındanda izleniyor ve izletiliyorsa belli fanları varsa bunun adına sübliminal savaş derler,ecdadı karalaki bunlarda ne kök bilinci kalsın nede nerden geldiklerini bilebilsinler ,sahte tarih kitapları bunu böyle öğrettiyse bu Osmanlının suçu değil arkadaşlar,vay efendim konstantinepolisi fatih zorla işgal etmiş miş İstanbul bunların malıymış biz gelip… Devamını Oku »

Serkan Yılmaz
Ziyaretçi
Serkan Yılmaz

Hakkari, Şırnak bu tarz doğu şehirleri daha doğrusu pkk yanlısı topluluklar kıvılcıma müsait yerler, eğer bugün bdp yerel seçim anlamında mhp den daha çok yer aldı ise varın gerisini siz düşünün, 90 yıllarda bu tarzda bir sonuç olacağını şaka ile karışık örnek verseniz herhalde size ya deli yada akılsız cahil damgası vururlardı. Bu bir gerçek devlet sınırlara sahip değil, İstanbul veya izmirde beline bir bıçak koysan Polis seni çevirir ama doğu sınırlarında bu böyle değil, bırakın tabanca veya bıçağı oralarda keleş ve rpg 7 aramalarında veya evlerinde. Ben bir Polis olsam orda hiç irdelemem zamanım dolsun tayin olup kazasız belasız… Devamını Oku »

enverturhal
Ziyaretçi

YAZILARINIZI OKUYORUMDA HERKES GEÇMİŞ OLAYLARI ANALİZ ETMEYE ÇALIŞMAK KIYAS EDİP DERS ALMAK DEĞİL BU NEDİR ALLAHINIZI SEVERSENİZ HEM OLAYLARIN GÖBEĞİNDE YER ALIYORSUNUZ HEMDE OTURUP BİLGİSAYAR BAŞINDA DEMOKRASİ TARTIŞIYOR ELEŞTİRİ YAPTIĞINIZI SANIYORSUNUZ YAPICILIK BİR YANA ARAŞTIRMA 0 HALBUKİ HERYAPILAN İYİ YADA KÖTÜ HER BİR VAYANDAŞIMIZI ETKİLİYOR ETKİLENİYOR SORUNMU VAR O ZAMAN ÇÖZÜM ÜRETİN HERKE FAYDALANSIN BOŞUNA YER KAPLAMIYALIM BU SAYFALARDA HEPİNİZE YİNEDE SEVGİLER İLE…

Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed

Serhat abimizin buyuk medya kanallara cikmasini istiyoruz kendisinden Allah razi olsun

BabaHoroz
Ziyaretçi
BabaHoroz

2,5 sene öncesinden bugünleri görmüşsünüz,helal olsun.

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →