Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Manşet Haberler  >  Güncel Yazı

ARAP SAÇI

Tarafından   /  04 Eylül 2013  /  9 Yorum

No Gravatar

Suriye’de iç savaş bütün hızıyla devam ediyor…
 
İki yıl bitmek üzere…
 
Ne Esat ne de muhalifler üstün olamıyorlar…
 
Hatırlayın…
 
“İki üç aya kadar Esat gidiyor. Biz asıl Esat sonrasını planlıyoruz” diyorlardı…
 
Bu laflar ortadayken tutup 2016’dan önce “Esat gitmeyecek” diyerek yazdığımda bana kıs kıs gülmüşlerdi…
 
Sonra her Suriye kızışmasında birçok sorulara muhatap oldum.
 
Her seferinde “2016’dan önce olmaz” dedim. Yine söylüyorum; 2016’dan 2018’e kadar Suriye tam bir cehennem olacak. Şiirlerde öyle okuyorum…
 
Suriye işinde Suudiler, Türkiye ve diğerleri muhalifleri destekliyor. El Nusra ise sonradan geldi ve denkleme girdi. Onlar da Esat’a karşılar.
 
Diğer tarafta ise Esat var, İran ve Rusya var. Hizbullah geldi, o da Esat’ı destekliyor.
Kürtler PKK ile bütün bu oluşumun hem içinde hem de dışındalar.
 
Barzani Suriye’de PKK ile birlikte. Ayrıca Barzani Türkiye ile de dostluk politikası yürütüyor…
 
Bütün bunlar olurken Mısır darbesi patlak verince işler iyice karıştı. Bu kez Türkiye darbeye karşı oldu. Karakteri gereği böyle de olmalıydı. Doğru olan buydu ve böyle oldu. Fakat Suudiler gittiler darbeyi desteklediler. Onlar için de doğru olan demek ki buydu.
Şaşkınlık verici bu durum, kafaları karıştırınca biraz sessizlik oldu. Günler geçip Mısır’da darbeciler son katliamı gerçekleştirince bu kez karışık kafalı bazıları “haccı boykot edelim” dediler…
 
Tutmaz, tutamazdı ve tutmadı…
 
Herkes tıpış tıpış hacı olmaya devam etti…
 
Son bir aydaki gelişmeler ise adı üzerinde tam bir “Arap saçı”…
 
İnternetteki dört parmaklı Rabia işareti her yere yayılma eğilimi göstermeye başladığında Suriye unutulmuştu bile. Esat hiç kendini unutturur mu? Sen at kimyasal silahı masumların üzerine, yak milleti cayır cayır, işte ABD ve İsrail’in tam istediği hareket, bahane hazır…
 
Sonra birden bire Mısır unutuldu; dört parmak etkisini kaybetti. İnsan öyle bir hisse kapılıyor ve diyor ki; yoksa bütün bunları idare eden gizli bir merkez mi var acaba?
Medyada bu kez Suriye müdahalesi ve kimyasal silah atıldı, atılmadı günleri başladı…
Bir baktık, gezi eylemlerini destekleyenler Mısır’da darbecilere devrimci demekteyken, bu kez Suriye müdahalesine anti emperyalist söylemlerle karşı oluverdiler…
 
Yine bir baktık, Mısır’da İsrail ve ABD karşıtı olan yöneticilerimiz Suriye işinden ABD ve Batı’dan müdahale dilenir oluverdiler.
 
Ben buna tek kelimeyle ARAP SAÇI diyorum.
 
Geçen hafta Perşembe gün bile verilmişti; Suriye’ye müdahale olacaktı. Hatta bir de laf çıkartıldı. Suudi Arabistan ile Rusya anlaşmışlar diyerek. Birden şok bir açıklama geldi İngiltere’den; “biz Suriye’de yokuz.”
 
Sonra Başkan Obama, “ben istiyorum ama bir de senatoya soracağım” deyip de yan çizince, bizim medyacılar bile müdahale günü verdiklerine pişman oldular.
Esat bu açığı görünce çıktı televizyonlara “bana saldırı olursa misilleme yaparım” diyerek tehdit etti.
 
Tam bir ARAP SAÇI; kıvır kıvır yanar döner…
 
Derken İsrail Esat’ın misillemesini nerelere yapacağını açıkladı. Hedeflerin hepsi Türkiye’deydi. Ne acayip değil mi, Sanki Esat’a yol gösteriyor gibi…
 
Biz, bırakın artık olaylar hakkında tahlil yapabilmeyi, olan biteni anlamayı bile beceremez olmuşken, PKK’nın Öcalan’a rakip kanadın açıklamaları da araya serpiştirilince iyice aptallaştık.
 
Bir süreden beri barış sürecine kuşkuyla bakmama rağmen ikna olmuş gibiydim. Çünkü hem Kuzey Irak’a giriş hem de barış bir arada nasıl olacak diye düşünüp duruyordum. Süreç hükümetin kararlılığıyla ilerleyince “belki olabilir” diye istiyordum. Şimdi düşünüyorum, belki sizler de düşünüyorsunuzdur. PKK iyi polis-kötü polis taktiği mi yapıyor, yoksa gerçekten çatışmacı bir kanat PKK’da işleri yokuşa mı sürüyor? Acaba ben “Türk ordusu Kuzey Irak’a girecek diye anlam verdiğim şiiri doğru mu çözmüştüm? 7 Kasım 1434 senesinin bitimi olduğu için her halde yanıldım diyordum. Kim bilir şurada kaç gün kaldı ki; belki de yanılmamışımdır.
 
Bu gün işler iyice karıştı. Önce bir Rus haber ajansı iki füzenin atıldığını duyurdu. Sonra İsrail, yok böyle bir şey dedi. Bütün bunlar toplam 10-15 dakika içinde oldu. Ruslar hemen cevap verdiler. Füzeler Akdeniz’e düşmüştü. İsrail baktı ki Ruslar paçayı kaptırmıyorlar, hemen yan kıvırarak “biz ABD ile ortak füze tatbikatı yapıyorduk” diyerek toparladı.
Buna bilek güreşi dense yalan olmaz her halde, esas karşılaşmadan önceki bir yoklama hareketi. Bakalım Rusların uyanıklığı ne kadar kuvvetli, Suriye’ye ne kadar sahip çıkıyorlar…
 
Akşama doğru herhalde bu füze işinden cesaret almış olmalı, bu kez Fransa Libya’da olduğu gibi öne atılıp “biz kararlıyız vuracağız” dedi.
Kafamı toparlamaya uğraşıyordum ki birden ajanslara bir haber düştü: Bingöl’de PKK’nın bomba yüklü kamyonları yakalanmıştı.
 
Akşam ışıkları sokaklarda yanmaya başlayınca biraz dışarı çıktım. Bağlarbaşı’nda tam meydanda küçük bir park var. Gündüz güvercinlerle dolu oluyor. Çocuklar güvercinlere yem veriyorlar. Gittim oturdum. Karşıda, tam kavşakta bir minibüs ve bir belediye otobüsü tampon tampona gelmiş, trafiği kilitlenmişti. Olayları düşünüp toparlamaya çalışıyor, bildiklerimi bir bu kefeye bir o kefeye tartıyordum.
 
Diyordum ki:
 
Suriye işi 2016’dan sonra çok zor…
 
Bu sene Irak gündeme oturacak…
 
Birkaç füzeyle Esat gitmez…
 
PKK ile risk giderek artıyor…
 
7 Kasım’dan sonraki bir tarihte Türk ordusu Kuzey Irak’a girer mi?…
 
Birden hiç farkında olmadan sesimi yükseltip “işler iyice karıştı arap saçına döndü, Allah sonumuzu hayretsin” demişim.
 
Parktaki bankta yanımda oturan emekli amca bunu duyunca, “haklısın evladım” dedi, “bu trafikte daha çok kaza olur. Sen bir de okullar açılınca seyret Bağlarbaşı meydanını…”
Bir arap saçına dönmüş trafiğe baktım, bir de yanımda oturan ordudan emekli amcaya…
“Haklısın” dedim, “amca, arap saçı oldu buralar, Kasım’dan sonra seyret sen olacakları”.
 
 

Serhat Ahmet TAN
04.09.2013

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
6 Yorum yazarları
secret_keymehmetHÜSEYİNmehmetgçgnaykan ak Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet Ertan
Ziyaretçi
Ahmet Ertan

Şeyh Şamilin Torunu Adaşım videolarını özledik,ayrıca yazıların gündemle ilgili yorumların harika Allah’a emanet ol.

ayşegül
Ziyaretçi
ayşegül

valla hakkikaten arap saçına dönmüş. bu siyasetçilerin şine biliyormusun nabız yoklamak. yoksa hiçbirinde yürek yok yani savaşacak. kuru sıkı manyak hepsi.

aykan ak
Ziyaretçi
aykan ak

Parktaki “emekli amca” HIZIR adlı kitabınızdaki bahsi geçen olabilir mi?

mehmetgçgn
Ziyaretçi
mehmetgçgn

malesef üzücü şeyler yaşanıyor k. ıraka girermiyiz bilemiyorum ama zaman daralıyor türkiyeye hucum edecekler herkes hedef olarak türkiyeyi gösteriyor abdullah babanın sözleri çok acayip geldi yıllar önce çekilen bir sohbet videosunda suriyeyi vuracaklar ve suriye türkiyeye kaçar sonradan ise türkiyeyi vuracaklar diye konuşmaları var izlerseniz görürsünüz yani bu acayip şeyler serhat beyin dediği gibi allah sonumuzu hayır etsin a

HÜSEYİN
Ziyaretçi
HÜSEYİN

AHMET ERTAN ŞEYH ŞAMİL HANGİ SOYU BİRAZ DAHA AÇARMISIN

HÜSEYİN
Ziyaretçi
HÜSEYİN

AHMET BEY HERGCMERC KİTABINIZDA 2012 2013 YILINDA İSRAİLİN BİR SAVAŞA GİRECEĞİNİ SÖYLÜYORSUNUZ BU OLASI SURİYE MÜDAHALESİ İLE ALAKALI OLABİLİR Mİ Kİ BEN BU SAVAŞIN MUHYİDDİN İBNİ ARABİNİN BİZE BİLDİRDİĞİ ŞAM DA SAVAŞ ÇIKACAK ARDINDAN KIBLE YÖNÜNDE BÜYÜK BİR SAVAŞ ÇIKACAK SÖZLERİNE YORUYORUM 2017 VE 2018 YILINDA DA İSRAİL İRAN VE TÜRKİYE YE KARŞI SAVAŞ KARARI ALIP ALMAYACAĞINA DAİR BİR İKİLEMDE KALACAĞINI SÖYLÜYORSUNUZ.

HÜSEYİN
Ziyaretçi
HÜSEYİN

2013 yılın da armegedon için galiba düğmeye basacak israil.bunun için 2003 ten beri ikna etmeye çalıştığı abd yide yanına aldı sayılır.bir kıvılcım belki yine kimyasal bir provakasyon yeterli olacak gaiba.bu konuda istihbaratlar var. suriyede proksiy savaşı yürüten devletler esat kimyasal attı mı atmadımı bunun savaşı üzerinden bölgeyi savaşa götürüyorlar.israilin asıl kararı içinse 2017 2018 deki olaylar sebep olacak galiba bu karara türkiye ve iranın ırak hususundaki siyasi tutumları sebeb olacak

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

epeydir yazmak istediğim bir konuşmam vardı burada isim belirtmeden yazmak 2007 yılında rusya gürcistana girmşti hatırlarsanız o dönemde haberleri izlerken o zat bunun daha başlangıç olduğunu daha büyük savaşların ve kıtlıkların olacağını insanların birbirini yiyeceğini (bayağı yamyamlık yani) bir sürü savaşların çıkacağını söylüyordu tabi izin verildiği kadarıyla ben ısrarcı olmadım soru soramadım türkiyede bu savaşlara zorluklarla karşılacağını söyledi fazlasını soramadım çünkü öyle tarz bilgileri açıkca ifade edemezler izin verilmez kolay kolay yani sağda solda bu yada şu olacak diye ayrıntılı kesin birşeyi kimse iddia edemez son olarak bana dediği büyük şehirlerden uzak durulması gerektiğini söylemişti anarşi hırsızlık ve asayiş sorunları… Devamını Oku »

secret_key
Ziyaretçi
secret_key

Kasımdan sonra seyrediyoruz olani bitenide artik gündemtakipli yazılar çıkmıyor buna üzülüyorum üzülüyorum Arap baharından sonra sıra kürtler öne atılarak turk baharına gelmış mesele suriye muriye değilki baştakiler bu kadar salak olamazlar heralda üç beş fizeyle suriyeyi bitiremeyeceklerinin onlarda farkindadır diye düşünüyorum umarım dediğiniz gibi yanılmıyoruzdur,sadece füzelerin misilleme olduğunu düşünüyorum Cifir savaşları mehdiyetin ilerlemesine mani olmaya çalısan siyonizm,algı yönetimi nikolateslavari silahlar dabbelerrrrr artık bu ümmet nefes alamaz vaziyete getirilmiş ,sura üfürüldüğü zaman insanlığın 40yıllık bır uykuya geçeceği durumları yaşamaktayız,sur da cern de orada her ne yapılıyorsa madde mana birbirine karışmış durumda kapı açıldı ,dejavularımız ve radyo frekanslı attıkları bilinç altı yaptırımlar… Devamını Oku »

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →