Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Politika  >  Güncel Yazı

Katil Kışlası

Tarafından   /  05 Eylül 2011  /  Yorum yOK

No Gravatar

Gündemdeki birçok iç karartıcı olay süregelelirken, güzel şeyler de olmuyor değil… Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çiçek, hükumetin 2023’e kadarki 15 maddelik sivilleşme planını açıkladı. Öncelikle bütün bu maddeleri desteklediğimi belirterek, bunlardan onuncusuna, yani “Mustafa Muğlalı gibi isimlerin kışlalardan silinmesi” kararına dair birkaç çift söz etmek istiyorum.

Mustafa Muğlalı 1943’te Van’ın Özalp ilçesinde 33 Kürt köylüsünün, koyun kaçakçılığı suçlamasıyla, yargılanmadan kurşuna dizilmesi emrini veren ve uygulatan bir generaldir. Ne acıdır ki bölge halkı tarafından nefretle anılan bu adamın adı, bugün Van’daki bir Askeri kışlanın adıdır aynı zamanda…

Bu isim bu kışlaya 2004 yılında verilmişti. Bu ismi verenler elbette ki bu hareketin, Devletin Kürtlere verdiği bir mesaj olarak algılanacağının farkında olmalılar. Nitekim bu gerçekten de sembolik bir mesajdır. Yani “bu adamın gerçekleştirdiği bu katliamı tasvip ediyoruz ve arkasındayız” mesajıdır. Ve TSK’nın bu mesajı, bölge halkına yönelik yoğun tahrik içermektedir. Her hâlde sorumluların niyeti de farklı olmasa gerek.

2010 yılında bu ismin değiştirilmesi için yapılan çağrılara, eski Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kamuoyuna  “Orgeneral Mustafa Muğlalı’ ismi, MY-76-1 (A) Türk Silahlı Kuvvetleri İsim Verme Yönergesi kapsamında verilmiştir” yanıtını vererek kestirip atmıştı.

Bu zihniyetin belinin kırılmasına az zaman kalmış olsa da hâlâ devam ettiğini de belirtelim. Geçtiğimiz günlerde de Hakkari’deki bir köprüye, bir numaralı Balyoz davası sanığı Çetin Doğan’ın isminin verildiği medyaya yansımıştı.

Netice itibariyle Ak Partinin aldığı kararlar yerindedir ve gerekli destek sağlanarak derhal uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü bugünlere kadar gelen bu çürümüş zihniyetle Kürt sorununun çözülemeyeceği artık aşikârdır. Ve Kürt sorunu çözülmeden evvel Türkiye’nin, ileri hedeflerine ulaşması mümkün değildir…

 

www.anahtar.tv

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip  
Bildir

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →