Yazar: 19:41 Analiz, Köşe Yazıları • 3 Yorum

Kişisel Tecrübe Yaşayanlar

Kitaplarımı okuyan veya TV’lerdeki programlarımı izleyen değerli arkadaşlardan bir kısmı bazı kişisel tecrübeler yaşadıklarını ileri sürerek araştırmacı olarak benimle temas kurmak istiyorlar. Ve bana sitem ediyorlar.

Kişisel bazı tecrübeler yaşayan veya geleceğe ait rüyalar gördüğünü söyleyen değerli arkadaşlara şunu söyleyebilirim: Herhangi bir konunun araştırılabilmesi için o konunun önce kaynak hâline gelmesi gerekir arkadaşlar. Yani sizler öncelikle tecrübelerinizi yazılı hâle getirip kamuya açmalısınız. Araştırmacılar ve ben ancak elimizdeki kaynaklara dayanarak bir şeyler üretebiliriz. Yoksa ne kadar gerçek veya önemli görülse bile kişisel tecrübeler araştırmacıların hiçbir işine yaramaz.

Müştak Baba da sizin gibi bir insandır. Günümüzden 200 yıl önce yaşamış olduğu hâlde onu araştırmaya değer bulup inceliyoruz çünkü bize ulaştırdığı yazılı bir kaynağı bulunuyor.

Dayanılacak herhangi bir belgesi olmayan arkadaşlara tavsiyem “sözler uçar, yazılar kalır” düsturuyla tecrübelerini yazılı olarak yayınlamalarını söylemek olacaktır.

Tecrübelerinizi bütün araştırmacılara açık hâle getirmelisiniz. “Yazın ve yayınlayın”, ancak o zaman o tecrübeler üzerine çalışma yapılabilir.

“Ben Kehf suresindeki Balık’ım” veya “Beni Ye’cüc Me’cüc gezegenine götürdüler, onları gördüm” şeklindeki kişisel tecrübeleri bu açıdan değerlendirdiğimi ve sizler için ne kadar gerçek görünse bile yazılı olmadıkça, böyle şeylerin hiçbir değeri bulunmadığını üzülerek söylemek zorundayım. Herhangi bir yayınevini veya gazeteyi ikna edip tecrübelerinizi yayınlamalısınız.

Araştırmalarıma ve yazılarıma ilginiz için teşekkür ederim.

Serhat Ahmet Tan

 

www.anahtar.tv

(Visited 10 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica